img
Lasik Lazer Cerrahisi Hakkında Daha Fazla Bilgi İsterseniz

Lasik

img

Refraktif Cerrahi Uygulamaları

Lazer İle Görüş Düzeltme Lasik

Lasik göz ameliyatı miyop, hipermetrop ve astigmatizma görüş kusurlarının düzeltilmesi için halen dünya genelinde en çok uygulanan yöntemdir. Lasik göz Ameliyatı Yönteminde Kornea Tabakası üzerinde otomatik bircihaz olan Mikrokeratome (MOTORİZE bıçak) yardımıyla bir kapakçık (flap) kaldırılır.

Hastalar bu esnada ağrı acı hissetmezler. Korneanın üst kısmından kaldırılan bu kapakçığın altındaki dokuya 25-30 sn boyunca Lazer uygulanarak kırma kusurunun düzelmesi için gereken yeni yüzey şekli oluşturularak flap tekrar yerine kapatılır.

Hastalara operasyon öncesinde herhangi bir lokal veya genel anestezi uygulanmaz. Lasik göz ameliyatı her bir göz için yaklaşık 4-5 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır ve hasta hiçbir acı duymaz. Operasyon sonrası kornea tabakasından kaldırılan kapakçık tekrar yerine kapatılır, hehangi bir dikiş yapılmadan ve göz bandajlanmadan operasyon tamamlanır. Çok hızlı bir iyileşme süreci olan lasik göz ameliyatı ile hastaların gözünde Ağrı, yanma, batma gibi yan etkiler genel olarak görülmez veya çok kısa sürelidir. Yüksek dioptrili hastalarda ve 1. Nesil Lazer göz Ameliyatlarına oranla daha ince kornealarada uygulanabilir olması nedeniyle Hekimler açısından tercih sebebidir.

img
img

Lasik Avantaj ve Dezavantajları

En Sık Uygulanan Lazer Göz Cerrahisi

– AVANTAJLARI - Laser uygulaması biter bitmez hastanın yeterince iyi görüyor olması. - Ağrı, yanma batma görülmez veya çok kısa sürelidir. - İş gücü kaybının olmaması. - Yüksek dioptri düzeltmelere imkan vermesi.

– DEZAVANTAJLARI - İnce kornealara uygulanamaması. - Korneal duyu sinirlerinin hasara uğraması ile kuru göz hastalığına yatkınlık sağlaması. - Kornea biyomekaniğinde değişiklik yapması. - Kornea direncini azaltması. - Geçici göz içi basıncını artırması durumları.