img
Pterjium Tedavisi Hakkında Daha Fazla Bilgi İsterseniz

Pterjium

img

GÖZDE ET BÜYÜMESİ TEDAVİSİ

Pterjium Nedir ve Nasıl tedavi Edilir?

Ülkemizde yaygın olarak gözlenen ve ülkemizde “melek kanadı”, yurt dışında “sörfçü gözü” olarak bilinen ve halk arasında gözde et büyümesi ya da gözde et yürümesi olarak ifade edilen hastalığın latince adı pterjium dur. Erkeklerde kadınlara göre daha sıklıkla görülebilen pterjium hastalığı, açık havada çalışan ve ultraviyole ışınlarla maruz kalan bireylerde daha sıklıkla görülmektedir. Gözün kornea tabakası adı verilen saydam tabakada görülen bir rahatsızlıktır.

– Gözde Et Büyümesi Belirtileri Nelerdir?
Pterjium öncelikle gözün burun kısmında enflamasyon (ödem) ile belirti verebilmektedir. Bu bölgeden şişlik oluşabilmektedir. Hastalar hastalığın bu evresinde, batma, yanma, bulanık görme ve yabancı cisim hissi gibi şikayetlerle göz doktoruna başvurabilirler. Hastalığın ilerleyen evresinde, göz yüzeyine doğru (kornea üzerinde) yürüyerek görmede bozulmalara sebep olmaktadır.

– Gözde Et Büyümesi Sadece Estetik Bir Sorun Değildir
Gözde et büyümesi sadece estetik bir sorun olarak değerlendirilmemelidir. Pterjium ilerlemesi tedavi edilmediği durumlarda kornea üzerinde yürüdüğünde kornea üzerinde yapışabilmekte ve deformasyon yapabilmektedir. Bu da hastaların bulanık görmesi ile karakterize astigmat rahatsızlığının ilerlemesine neden olabilmektedir.

– Gözde Et Büyümesi Tedavisi
Açık havada daha çok çalışan ve ultraviyole ışınlara maruziyette daha sık gelişen pterjium, ameliyat ile tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Özellikle kornea yüzeyinde gözüken, ilerleme göstermiş pterjium olgularında ameliyat tedavisi gerçekleştirilmelidir.